§ 14. Valikkursused gümnaasiumis
(1) Kolmas võõrkeel. Gümnaasiumi jooksul õpitakse seda kokku kaheksa kursust, neist kolm kursust 10., kolm kursust 11. ja kaks kursust 12. klassis. Võimalik on valida kas saksa, hiina või hispaania keel (algajatele). Kõikidele õppesuundadele.
(2) Riigikaitse. Esimene kursus on teoreetiline ja toimub õppeaasta jooksul. Käsitletavad teemad on Eesti sõjaajalugu; tänapäeva kriisid, sõjad ja relvakonfliktid; Eesti kaitsepoliitika ja Eesti osalemine NATOs; Eesti kaitsejõudude struktuur ja ülesanded, Eesti Kaitseväe ja Kaitseliidu sümboolika ning traditsioonid; kaitseväeteenistus, riviõpe, relvaõpe, topograafia ja orienteerumine, esmaabi välitingimustes, massihävitusrelvad ja kodanikukaitse, keskkonnakaitse kaitseväes. Teine kursus toimub juunis pärast õppetöö lõppu väljaõppekeskuses või välilaagrina. Mõlemale õppesuunale.
(3) Rahvusvaheline projektijuhtimine.Valikaine läbimisel kujuneb õpilasel esmane projektijuhtimispädevus, mis on vajalik iseseisvalt ühe tervikliku rahvusvahelise projekti planeerimiseks ja elluviimiseks. Õpilane omandab õppeainet läbides algteadmised projekti olemusest, eelarve koostamisest, tegevuskava loomisest, mitteformaalsest õppest, meeskonnajuhtimisest, kultuuridevahelisest õppest, partnerlusest, kommunikatsioonist, aruandlusest ja harjutab projekti erinevate etappide elluviimist. Üks kursus 10. ja 11. klassidele, kõikidele õppesuundadele.
(4) Vene keel. Kaks lisakursust õpilastele, kes soovivad jätkata vene keele õpinguid. 12. klassile ja mõlemale õppesuunale. (alates 2026/27. õppeaastast)
(5) Teater, film ja kirjandus. Kursus võimaldab tundma õppida teatri ja filmi olemust. Vaadatakse ning analüüsitakse filme ja teatrietendust, mis on seotud eesti kirjandusega. Kursus arendab lugemis-, vaatamis- ja arutlusoskust. Kindlasti pakuvad need tunnid elamusi, sest teater on põnev klassiruum ja nii mõnigi film muutub koos vaatamise ja arutelu järel toredaks kunstiteoseks. Üks kursus, 11.-12. klassile, kõikidele õppesuundadele.
(6) Digitaalne tootearendus ehk Codesterite Klubi. Uus tulevikku suunatud valikaine. Lõimitud programmeerimine ja tootearendus, mille käigus õpitakse, mida tähendab olla disainer, tarkvaraarendaja ja projektijuht tehnoloogiaettevõttes. Tehakse palju nii individuaalset kui rühmatööd. Pärast teoreetiliste oskuste omandamist esimesel aastal järgneb teisel aastal oma digitaalse projekti planeerimine ja prototüübi loomine, mida täiendatakse, viimistletakse ja esitletakse 12. klassis. Eelteadmised programmeerimisest ei ole vajalikud. Gümnaasiumi jooksul 14[KP1] [MR2] kursust (viis kursust igal aastal), kõikidele õppesuundadele. Õppetöö on inglise keeles. Koolitust finantseerib Saksamaal asuv Riesenkampffi fond, projektipartneriteks on Tallinna Tehnikaülikool ja mitmed tarkvarafirmad nagu Microsoft, Skype jt. Igal järgmise kursusel osalemine eeldab eelmise kursuse läbimist.
(7) Majandus- ja ettevõtlusõpe. Õpitakse majanduse ja ettevõtluse aluseid. Saadakse ülevaade maailmamajanduses toimuvast ja selle seostest Eesti majandusega. Majandusõpetuses on palju praktilisi ülesandeid ja soovi korral võimalus ka õpilasfirmat luua. Kaks kursust, 11. klassile, kõikidele õppesuundadele.
(8) Keskkonnakeemia. Keskkonnakeemias keskendutakse neljale teemale: vesi, õhk, muld, keskkonnamürgid (puhastusvahendid, toidulisandid jm). Kursuse eesmärk on tõsta huvi ja anda põhjendatud vastuseid aktuaalsetele keskkonnaprobleemidele. Samas arvestatakse igal konkreetsel õppeaastal keskkonnakeemia uurimistööde põhiteemat ja keskendutakse selle avamisele. Üks kursus, keele-reaal- ning keskkonna- ja loodussuunale.
(9) Eesti vanema kunsti ajalugu. Kursuse sisuks on süvenemine Eesti kunsti. Kursus algab muistsete eestlaste kunstiga ning lõpeb baroki ning klassitsismi ajastu kunstiga Eestis. Kursusel vaadeldakse kunsti erinevates Eesti piirkondades, kuid valdav osa keskendub Tallinnale ja selle lähiümbrusele. Üks kursus, 11.-12. klassidele, kõikidele õppesuundadele.
(10) Inglise ärikeel. Õpitakse inglise keelt, tähelepanu on suunatud äri- ja majandusalasele sõnavarale. Kaks kursust, 12. klassile kõikidele õppesuundadele.
(11) USA maalugu. Tutvutakse USA ajaloo ja ameerika kirjandusega. Õppetöö toimub inglise keeles. Kaks kursust, keele-reaalsuunale.
(12) Kõne ja väitlus. Suulise tekstiloome kursus keskendub suulise eneseväljenduse, eesmärgistatud kuulamise ja argumenteeritud esinemise ning tagasiside arendamisele. Üks kursus, 11.-12. klassidele, kõikidele õppesuundadele.
(13) Usundiõpetus. Aine, mille käigus käsitletakse erinevaid religioone ja usulisi liikumisi, õpitakse tundma religiooni väljendumist kultuuris ning inimese ja ühiskonna elus, arutletakse eksistentsiaalsete küsimuste üle. Kaks kursust, 12. klassile, kõikidele õppesuundadele.
(14) Joonestamine. Kursus tugineb varasematele matemaatika, osaliselt ka kunsti ja tööõpetuse kohustuslikel kursustel omandatud teadmistele, oskustele ning hoiakutele. Luuakse süsteemne ülevaade joonestamiseks vajalikust mitmekesisest teabest. Kinnistuvad kursuse jooksul omandatud sõnavara, teadmised ruumigeomeetriast ja oskused lahendada probleemülesandeid graafiliselt ning sellega seotud rakendustest. Üks kursus, 12. klassile.
(15) Kehaline kasvatus. Kaks kursust, kõikidele õppesuundadele.
(16) Psühholoogia. Kursus annab tervikliku ja süsteemse ülevaate psühholoogia teadusest läbi järgnevate teemade: inimese areng, käitumise bioloogilised alused, tunnetusprotsessid (aistingud, taju), õppimine ja mälu, vaimsed võimed, intelligentsus ja selle mõõtmine, inimese motiivid ja vajadused, emotsioonid, stress ja toimetulek, psühhopatoloogia, isiksusetestid, sotsiaalne käitumine. Loengute, praktiliste tööde ja diskussioonide kaudu õpitakse paremini mõistma iseennast ja teisi ning rakendama psühholoogiateadmisi eluliste probleemide lahendamisel. Üks kursus, 11. klassile, kõikidele õppesuundadele.
(17) Karjääriõpetus. Kursus koosneb kolmest osast: enesetundmine – analüüsitakse oma isiksust erinevate testide abil, mille tulemusena oskab õpilane näha seost isiksuseomaduste ja elukutsevaliku abil; haridus ja tööturg – õpitakse tundma erinevaid haridus- ja koolitusvõimalusi, ameteid ja elukutseid ning tööturu suundumusi, toimuvad infoseminarid, praktilised õppekäigud, töövarjupäev, õpitakse koostama CV-d ja motivatsioonikirja; planeerimine ja otsustamine - õpilane mõistab karjääriplaneerimist kui elukestvat protsessi, oskab saadud info põhjal teha teadlikke otsuseid. Üks kursus, 11.-12. klassidele, kõikidele õppesuundadele.
(18) Terviseõpetus. Käsitletakse esmaabi osutamise põhiprintsiipe, omandatakse praktilisi oskusi kannatanu abistamiseks traumade või haigestumise puhul. Lahendatakse elus ettetulevatel terviseprobleemidel põhinevaid situatsioonülesandeid. Üks kursus, 10. klassile, mõlemale õppesuunale.
(19) Teaduslabor. Praktilise keemia valikkursuse raames õpitakse läbi praktilise tegevuse tundma keemilisi reaktsioone ja ainete omadusi. Tundides osalevad nii nooremad kui vanemad keemiahuvilised õpilased. Valmistutakse läbi viima teadusteatri etendusi, võimalik on valmistada seepi, kasvatada kristalle, valmistada pulgakommi või laavalampe. Kursusel osalemine aitab luua seoseid teooria ja praktika vahel ning arendab koostööoskust.
(20) Ideest teostuseni. Üks kursus, 10.-12. klassidele, kõikidele õppesuundadel.