Teated

3.c Kiek in de Kökis
Päris teekonna alguses saime teada ja vaadata kaardilt, kus me alustame oma reisi ja kuhu välja jõuame. Tundus, et maa - alustes käikudes tuli päris pikalt liikuda. Müüride paksus oli 3 m ja selle peal veel 5 m maapinda. Laskusime üsna järskudest paekivitreppidest alla ja alustasime ajaloolist rännakut Tallinna elust.

Tuli välja, et külastajaid on muusumis palju ning osade eksponaatide juurest on mõned asjad kaduma läinud - meil tuli kaevata liivakastist välja kadunud esemed - olla arheoloogid. 

Esimesena jõudsime kodutu juurde. Kuidas ta sinna sattus, mida pidi tundma ja hakkama saama? Panime talle vajaliku arheoloogilise leiu ja kohtusime punkariga. Seejärel saime teada, et neid käike on kasutatud varjendina erinevatel aegadel: linnakodanik oma lapsega istus pingil, täies kaitsevarustuses gaasirünnaku ohu eest kodanik jne. Vaatasime õppefilmi ja kaadreid purustustest Harju tänaval õhurünnaku ajal. Kohtusime ka kummitusega ning tutvusime erinevate legendidega.

Edasi jätkasime ajarännakuid juba mitu sada aastat tagasi: vene ja rootsi aeg, muinasaeg. 

Saime näha tolle aegset linnaväravat ja teed, mida mööda alllinnast ülesse linna tuldi, kuidas varustati käike õhuga ning milline nägi välja maa- alune wc. 

Nii neid käike restaureerides kui mujalt leitud leidudest oli vahvad kivist esemete fragmente: kraanikauss, maja istepinkide nimetahvlid, hauatähised, majade kaunistamiseks mõeldud elemendid ja isegi esimesele vaprale sõdalasele püstitatud kivist monumendi osised.

Ja siis saime üllatuse osaliseks: alustasime ju Kiek in de Köki tornist, aga välja jõudsime hoopis teisest kohast. 

Kõigile meeldis väga ja kindlasti taheti sinna tagasi minna juba uue programmi raames.